Podkład idealny do twarzy

Wybór odpowiedniego podkładu do twarzy, lub jak ktoś woli fluidu, to połowa sukcesu przy tworzeniu make up. Musi być idealnie dobrany kolorystycznie i mieć odpowiednią konsystencję do rodzaju cery. Powinien dodawać blasku naszej twarzy, sprawiać aby skóra wyglądała młodziej i była niemal nieskazitelna. Obecnie na rynku jesteśmy wprost zalewane różnego rodzaju produktami. Podkłady płynne, pudrowe, kremowe, mineralne, kremy BB. Jak się odnaleźć w tej dżungli?

Krok 1. Dobór odpowiedniego koloru
Najważniejszym krokiem jest określenie tonacji naszej skóry
- chłodna – tonacja różowa
- ciepła - tonacja żółta, oliwkowa
To pozwoli zacząć szukanie odpowiedniego koloru. Podkład zawsze dobieramy pod kolor szyi a w przypadku gdy jest ona dużo jaśniejsza od reszty ciała (np. gdy jesteśmy opalone) do dekoltu. W tym przypadku szyję możemy delikatnie pokryć pudrem, tak żeby  nie „odcięła” się nam od twarzy i dekoltu. Wybrany podkład najlepiej sprawdzić na brodzie. Wtedy od razu zauważymy czy jego kolor jest odpowiedni. NIGDY nie robimy tego na ręku, lub innej części ciała.

Skoro mamy już wybrany odpowiedni kolor przejdźmy do drugiego etapy. Jak ktoś woli może być pierwszy:)

Krok 2. Konsystencja/preferencje
Konsystencja podkładu powinna zależeć od cery jaką posiadamy, od efektu jaki chcemy uzyskać i naszych preferencji. Niektóre z nas lubią podkłady naturalnie wyglądające, nienadające efektu maski, których praktycznie nie czuć na twarzy, a niektóre z nas wręcz odwrotnie. Ale od początku. Wyróżniamy kilka rodzajów cery:
- cera sucha – wybierajmy podkłady płynne, tak aby łatwo rozprowadzały się na skórze. Podkłady w kremie, pudrowe czy w sztyfcie zawsze przy nakładaniu wymagają lekkiego wcierania. Nie jest to dobre dla tego rodzaju cery, ponieważ spowoduje to dodatkowe łuszczenie się skóry, który zepsuje cały efekt makijażu.

Podkład w płynie

- cera mieszana - cera chyba najbardziej problematyczna, z tego względu, że ma dwie strefy: tłustą (strefa T) i normalną lub suchą. Właściwie można dobrać podkład zarówno płynny jak i kremowy. Zależy to już tylko od naszych preferencji. Istnieją również podkłady tzw. inteligentne, które matują strefę T i nawilżają pozostałą część twarzy,

Podkład kremowy

– cera tłusta - w przypadku takiej cery najlepszym podkładem będzie pudrowy i kremowy. Ze względu na wydzielające się sebum i pojawiające się zaskórniki dobrze jest wybrać produkty o działaniu matującym. Podkłady te mogą wydawać się ”cięższe” ze względu na swoją konsystencję ale nie jest to regułą.

Podkład pudrowy

- cera wrażliwa i alergiczna – idealnym rozwiązaniem dla takiej cery są kosmetyki mineralne: posiadające 3 składniki pochodzenia roślinnego. Przy czym przy takiej skórze należy podejść do doboru podkładu z wyjątkową uwagą, solidnie sprawdzając czy rzeczywiście nas nie uczuli. Z doświadczenia wiem, że kosmetyki naturalne również mogą wywołać alergie.

Oczywiście najważniejsze jest nasze dobre samopoczucie, więc wybierając konsystencję podkładu kierujcie się również swoimi preferencjami.

Krok 3. Przeznaczenie
Dobierajcie odpowiedni podkład do efektu, który chcecie osiągnąć. To czy ma on być tylko lekką mgiełką na twarzy (podkłady w płynie) czy zakamuflować nam wszystkie niedoskonałości (podkłady matujące, w kremie, w sztyfcie czy pudrowe). Fajnie jest zastanowić się nad rolą naszego podkładu. Czasem wystarczy po prostu krem BB, który nam lekko zabarwi skórę lub nawet sama baza pod pokład.

I jeszcze jedna prosta zasada. Nigdy nie kupujcie podkładu sprawdzając go jedynie w sklepie. Poproście o próbkę. W dobrych sklepach zawsze taką otrzymacie, przygotowaną specjalnie dla Was. Nie do końca sugerujcie się opiniami innych. To Wy będziecie nosić ten podkład i to Wam ma odpowiadać w 100%.

W kolejnych wpisach opowiem Wam o moich preferencjach i doświadczeniach z podkładami oraz opowiem w jaki sposób i czym nakładać podkład tak, żeby było pięknie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *